Podsumowanie Konferencji Laboratorium Odpowiedzialnego Biznesu

Tak chyba można najlepiej podsumować początek IV edycji Konferencji Laboratorium Odpowiedzialnego Biznesu, którą organizuje Stanisław Skórski wraz ze swoją Fundacją.

Koncepcja konferencji to spotkanie trzech sektorów: Administracji Publicznej, Organizacji Pozarządowych i Biznesu, w którym każda ze stron opowiada o współpracy ze swojej perspektywy.

Często słuchamy o pomysłach na wolontariat pracowniczy, programach granatowych wewnątrz korporacji, udanej współpracy NGO-Biznes czy projektach łączących wszystkie 3 sektory.

Jednak początek tegorocznej edycji był naprawdę wzruszający! Historia "Zupy na Wolności" opowiedziana częściowo przez Stanisława a dopełniona prezentacją AmRest Eweliny Jabłońskiej-Gryżeniak zakończona pięknym filmem niemalże wymagała sięgnięcia po chusteczki higieniczne.

Jeden z pracowników biura AmRestMałgorzata Jasionek - na początku 2018 roku z własnej inicjatywy i bez informowania swoich pracodawcy, wspólnie ze znajomymi zaczęła w domu gotować zupę i rozdawać ją bezdomnym na pl. Wolności we Wrocławiu.

Dopiero w kwietniu informacja o tej działalności trafiła do ludzi z firmy, którzy natychmiast rozwiązali wiele problemów z jakimi zmierzyła się pomysłodawczyni: odpowiedni garnek i sprzęt oraz użyczenie miejsca w Siemacha Spot w Magnolii. Później AmRest poinformował sowich dostawców o tej akcji co spowodowało, że inicjatorzy dostali produkty do gotowania na najbliższe pół roku (makarony itp.).

W akcję w każdą niedzielę zaangażowanych jest ponad 10 osób, które gotują. Dodatkowo jedzenie powstające w trakcie piątkowych warsztatów w SiemachaSpot jest również przeznaczane na niedzielną akcję. Produkty spożywcze cały czas są organizowane przez inicjatorkę akcji.

Nie wiem czy obecność Gosi na sali, czy sposób zaprezentowania tego przez Ewelinę i Stanisława, albo może film (który nawet Gosia oglądała pierwszy raz) spowodował, że wszyscy mocno przeżyli te wystąpienia.

Małgorzata nie spoczęła na laurach, kiedy już Zupa na Wolności zaczęła dobrze działać, znalazła kolejny problem społeczny do rozwiązania - bezdomni nie mają ciepłych butów a idzie zima. Dzięki jej zaangażowaniu firma CCC przekazała 100 par nowych butów (pełna rozmiarówka), które również zostały rozdane na pl. Wolności.

Mam nadzieje, ze film prezentowany na konferencji będzie niebawem dostępny w sieci dla szerszego grona.

Jest to wspaniały przykład działalności społecznej (klasyfikującej się w działalność pożytku publicznego) realizowany przez osoby zaangażowane, które nie potrzebują do tego zakładać organizacji, wybierać prezesa i projektować stronę www, tylko chcą działać!

Gratulacje i ogromne wyrazy uznania dla Gosi, AmRest oraz dla Stanisława dzięki któremu od kilku lat mogę uczestniczyć w takich spotkaniach i słuchać wspaniałych historii.

Warto odnotować, że konferencja zaczyna nabierać znaczenia ogólnopolskiego: wśród prelegentów pojawili się przedstawicielki ze CSRinfo z Warszawy czy Urzędu Miasta z Częstochowy a wśród uczestników pojawili się przedstawicie DKMS z Warszawy czy Stowarzyszenia Wiosna z Krakowa. 

W tym roku odbył się również po raz pierwszy konkurs na Najlepszy Projekt Społeczny 2018 roku. Wyróżniony został projekt Wspólna Inicjatywa Architektoniczna organizowany przez Stowarzyszenie Wspierania Rozwoju Osób Niepełnosprawnych oraz Wydział Architektury Politechniki Wrocławskiej przy udziale Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu i innych partnerów.

Niepodważalnym zwyciężą został projekt Harvest firmy AmRest realizowany wspólnie z Bankami Żywności. Marka KFC jako pierwsza restauracyjna w Polsce opracowała i wprowadziła program zapobiegający marnowaniu żywności na dużą skalę. Najbardziej urzekło mnie przyznanie przez Ewelinę, że nie reklamują się poprzez ten projekt, ponieważ ma on być ich CSR a nie PR.

Autor był uczestnikiem naszej konferencji. Dziękujemy za piękne podsumowanie. Autor: Kamil Nawirski

 

wróć
facebook
newsletter


zapisz się