III Edycja konferencji Laboratorium Odpowiedzialnego Biznesu

29 listopada 2016 r. w Krzywym Kominie we Wrocławiu odbyła się konferencja  „Laboratorium Odpowiedzialnego Biznesu”, której tematem przewodnim był wolontariat  pracowniczy oraz społeczna odpowiedzialność biznesu.  Podczas konferencji mieliśmy możliwość wysłuchania opinii, doświadczeń oraz informacji o  realizowanych projektach przez przedstawicieli trzech sektorów. 

Adrian Wnęk z firmy Amrest opowiedział o tym, jak wolontariat pracowniczy oraz  planowane projekty są wdrażane przez jego firmę. Jakie są szanse oraz jak wyglądała droga  do zbudowania dobrze zorganizowanego programu wolontariatu pracowniczego.  Nie zabrakło również ciekawych przykładów przedstawicieli trzeciego sektora mówiących o  tym, jak można współpracować z biznesem oraz instytucjami publicznymi. Jakie korzyści  obie strony zyskują na takiej współpracy oraz jak dobrać partnera nawet do najtrudniejszych  projektów. Przedstawiciele Fundacji Dom Pokoju (Karolina Mróz oraz Majka Zaborzycka)  oraz Stowarzyszenia Natura i Człowiek (Aneta Sikora, Iwona Lis) stanowią doskonały  przykład tego, jak organizacje pozarządowe mogą i powinny nawiązywać współpracę z  biznesem oraz instytucjami publicznymi.  Wolontariat pracowniczy to nie jest jeden szybki projekt czy coś, co można szybko wdrożyć  w organizacji i powiedzieć pracownikom „angażujcie się”.

Dzięki pozostałym prelegentom,  jak na przykład Patrycja Bilińska z Credit Agricole Bank Polska dowiedzieliśmy się jakiego  nakładu czasu i pracy wymaga przygotowanie projektu „Bank z klasą”. Po półtora rokur  przygotowań udało się rozpocząć projekt i przeprowadzić zajęcia w szkołach.  Dzięki Edycie Bracik z DB Cargo Polska S.A, która reprezentuje firmę kolejową  dowiedzieliśmy się jak budować wolontariat pracowniczy w tym środowisku, jakie są jego  kroki i na co warto zwrócić uwagę przy takich wdrożeniach.  Ważne jest pamiętanie jakich ludzi mamy w pracy, ponieważ determinuje to strategię  wolontariatu, typy projektów oraz sposób komunikowania w organizacji – tego  dowiedzieliśmy od energicznej Marty Kacprzak z Objectivity. Podkreślała, iż formy  wsparcia w realizacji strategii CSR zależne są od ludzi z którymi się pracuje oraz od strategii  firmy. Program skopiowany z jednej firmy do drugiej nie zawsze odniesie taki sam sukces –  należy wziąć pod uwagę: sektor organizacji, typ pracownika oraz to, jakimi wartościami firma  się kieruje.  Pracując w dużej organizacji należy pamiętać o tym, że jeśli chcemy wdrażać strategię CSR  oraz wolontariat pracowniczy powinna być do tego dedykowana osoba. W firmie Credit  Suisse, która zatrudnia we Wrocławiu ponad 4000 pracowników, realizuje ogromną ilość  projektów i angażuje setki pracowników nie byłoby możliwości osiągnąć sukcesu, gdyby nie  takie osoby jak Hanna Piotrowska-Garniec. Jej zadaniem jest edukacja w zakresie  wolontariatu, koordynacja projektów oraz współpraca z organizacjami pozarządowymi. 

Jednym z punktów konferencji był także panel dyskusyjny z udziałem ekspertów, którego  tematem przewodnim była współpraca międzysektorowa: szanse oraz wyzwania. Panel był  prowadzony przez prezesa fundacji Stanisława Skórskiego. W panelu uczestniczyli:  Agnieszka Kowol (Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego), Karolina Mróz  (Fundacja Dom Pokoju), Hanna Piotrowska-Garniec (Credit Suisse), Sandra Kmiecik  (Dolnośląski Ośrodek Polityki Społecznej) oraz Katarzyna Kubat-Eijeriks (Objecitivty).  Dziękujemy wszystkim za tak liczne przybycie, pozytywną energię oraz masę inspiracji.  Konferencja dostarczyła mnóstwo pomysłów na dalsze działania dla wszystkich uczestników. Wiele ciepłych słów, które otrzymaliśmy po wydarzeniu motywuje nas bardziej do organizacji kolejnego wydarzenia.

wróć
facebook
newsletter


zapisz się